Next Event
  • [Jul. 19-21]Mason City Motor Speedway (Mason City, IA)
  • [Aug. 2-3]Lucas Oil Speedway (Wheatland, MO)
  • [Aug. 7]Beatrice Speedway (Beatrice, NE)
  • [Aug. 29-31]Deer Creek Speedway (Spring Valley, MN)
  • [Oct. 4-5]Route 66 Motor Speedway (Amarillo, TX)

Karl Fenske Memorial checkers wave for Ebert

Karl Fenske Memorial checkers wave for Ebert
Dan Ebert won the USRA Modified main event.

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Mississippi Thunder Speedway, Fountain City, Wis.
Friday, May 17, 2024

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown

USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (2) 89 A.J. Diemel, Elk Mound, Wis.
2. (9) 60 Dan Ebert, Lake Shore, Minn.
3. (1) 55H A.J. Hoff, Mantorville, Minn.
4. (10) 95 Keith Foss, Winona, Minn.
5. (4) 43A Jacob Poel, Spring Lake, Mich.
6. (6) 51W J.T. Wasmund, Pine Island, Minn.
7. (8) 95X Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
8. (7) 11B Daniel Bargender, Chippewa Falls, Wis.
9. (5) 12M Jason Miller, Osceola, Wis.
10. (3) 1R Cade Richards, Lincoln, Neb.

Heat #2:
1. (6) 49 Jake Timm, Winona, Minn.
2. (1) 55WA Jeffrey Wood, Chisholm, Minn.
3. (7) 11X Tom Berry Jr., Marshalltown, Iowa
4. (5) 35B David Baxter, Eau Claire, Wis.
5. (10) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa
6. (3) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
7. (9) 0X Jake O'Neil, Tucson, Ariz.
8. (8) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
9. (2) 99L Steve Lavasseur, River Falls, Wis.
10. (4) 0 Brandon Duellman, St. Charles, Minn.

Heat #3:
1. (4) 50III Brandon Davis, Hayfield, Minn.
2. (1) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
3. (3) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
4. (8) 69 Lucas Schott, Chatfield, Minn.
5. (6) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn.
6. (5) 94JR John Doelle, Arcadia, Wis.
7. (9) 99. Bill Engler, Hixten, Wis.
8. (2) 24 Dylan Goettl, Chippewa Falls, Wis.
9. (7) 11 Jeff Schmuhl, Fall River, Wis.
DNS – 9X Randall Jonsgaard, Winona, Minn.

"B" Feature:
1. (8) 0X Jake O'Neil, Tucson, Ariz.
2. (1) 95X Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
3. (3) 11B Daniel Bargender, Chippewa Falls, Wis.
4. (4) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
5. (5) 24 Dylan Goettl, Chippewa Falls, Wis.
6. (7) 99L Steve Lavasseur, River Falls, Wis.
7. (2) 0 Brandon Duellman, St. Charles, Minn.
8. (6) 12M Jason Miller, Osceola, Wis.
DNS – 94JR John Doelle, Arcadia, Wis.
DNS – 1R Cade Richards, Lincoln, Neb.
DNS – 11 Jeff Schmuhl, Fall River, Wis.
DNS – 9X Randall Jonsgaard, Winona, Minn.

"A" Feature:
1. (2) 60 Dan Ebert, Lake Shore, Minn.
2. (1) 49 Jake Timm, Winona, Minn.
3. (4) 89 A.J. Diemel, Elk Mound, Wis.
4. (3) 69 Lucas Schott, Chatfield, Minn.
5. (6) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
6. (10) 50III Brandon Davis, Hayfield, Minn.
7. (12) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa
8. (11) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
9. (9) 95 Keith Foss, Winona, Minn.
10. (14) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn.
11. (17) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
12. (13) 35B David Baxter, Eau Claire, Wis.
13. (22) 11B Daniel Bargender, Chippewa Falls, Wis.
14. (23) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
15. (8) 55WA Jeffrey Wood, Chisholm, Minn.
16. (15) 43A Jacob Poel, Spring Lake, Mich.
17. (25) 0 Brandon Duellman, St. Charles, Minn.
18. (18) 94JR John Doelle, Arcadia, Wis.
19. (20) 0X Jake O'Neil, Tucson, Ariz.
20. (7) 55H A.J. Hoff, Mantorville, Minn.
21. (24) 24 Dylan Goettl, Chippewa Falls, Wis.
22 99L Steve Lavasseur, River Falls, Wis.
23. (21) 95X Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
24. (16) 51W J.T. Wasmund, Pine Island, Minn.
25. (5) 11X Tom Berry Jr., Marshalltown, Iowa
26. (19) 99. Bill Engler, Hixten, Wis.


Dan Ebert won the USRA Modified main event.

USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (1) 60 Colby Mann, Caledonia, Minn.
2. (6) 16 Jake James, Winona, Minn.
3. (5) 67 Levi Schott, Chatfield, Minn.
4. (4) 11 Levi Sand, Caledonia, Minn.
5. (3) 34JR Shawn Klapps Jr., La Crosse, Wis.
6. (2) 86 Phil Wernert, Galesville, Wis.

Heat #2:
1. (4) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
2. (2) 14 Brady Williamson, Rushford, Minn.
3. (1) 74 Rodney Schweizer, Kansas City, Kan.
4. (6) 23 Brayden Gjere, Mabel, Minn.
5. (5) 36 Dillon Njus, New Hampton, Iowa
6. (3) 09 Mason McEvers, Rochester, Minn.

Feature:
1. (7) 23 Brayden Gjere, Mabel, Minn.
2. (4) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
3. (6) 67 Levi Schott, Chatfield, Minn.
4. (2) 16 Jake James, Winona, Minn.
5. (8) 11 Levi Sand, Caledonia, Minn.
6. (5) 74 Rodney Schweizer, Kansas City, Kan.
7. (9) 34JR Shawn Klapps Jr., La Crosse, Wis.
8. (11) 86 Phil Wernert, Galesville, Wis.
9. (10) 36 Dillon Njus, New Hampton, Iowa
10. (3) 14 Brady Williamson, Rushford, Minn.
11. (1) 60 Colby Mann, Caledonia, Minn.
12. (12) 09 Mason McEvers, Rochester, Minn.


Brayden Gjere won the USRA Stock Car main event.

USRA B-MODS

Heat #1:
1. (3) 3A Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
2. (1) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
3. (4) 87 Harley Dais, Winona, Minn.
4. (2) 5 Trystan Hagen, Winona, Minn.
5. (7) 23K Erik Kanz, Winona, Minn.
6. (5) 35 Dennis Dunbar, Winona, Minn.
7. (6) 07 Logan Alseth, Winona, Minn.

Heat #2:
1. (3) 18 Tyler Werner, Menomonie, Wis.
2. (5) 02K Hunter Kennedy, St. Ansgar, Iowa
3. (4) 83 Billy Steinberg, Utica, Minn.
4. (7) 88DH Dylan Hutkowski, St. Charles, Minn.
5. (1) 28 Jimmy Patzner, Winona, Minn.
6. (6) 28J Jackson Hale, Grand Meadow, Minn.
7. (2) 2C Cole Bennerotte, Byron, Minn.

Heat #3:
1. (1) 54X Jett Sorensen, Rochester, Minn.
2. (4) 21 Ryan Olson, Strum, Wis.
3. (2) 97JR Landon Volkman, Rushford, Minn.
4. (5) 54 John Feirn, Colfax, Wis.
5. (7) 2 Nathan Butterfield, Galesville, Wis.
6. (3) 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.
7. (6) 49 Lester Beardsley, Ettrick, Wis.

Feature:
1. (2) 02K Hunter Kennedy, St. Ansgar, Iowa
2. (4) 87 Harley Dais, Winona, Minn.
3. (3) 3A Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
4. (9) 54X Jett Sorensen, Rochester, Minn.
5. (8) 21 Ryan Olson, Strum, Wis.
6. (7) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
7. (14) 2 Nathan Butterfield, Galesville, Wis.
8. (13) 23K Erik Kanz, Winona, Minn.
9. (10) 18 Tyler Werner, Menomonie, Wis.
10. (20) 2C Cole Bennerotte, Byron, Minn.
11. (18) 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.
12. (15) 28 Jimmy Patzner, Winona, Minn.
13. (19) 07 Logan Alseth, Winona, Minn.
14. (12) 5 Trystan Hagen, Winona, Minn.
15. (1) 83 Billy Steinberg, Utica, Minn.
16. (11) 54 John Feirn, Colfax, Wis.
17. (16) 35 Dennis Dunbar, Winona, Minn.
18. (6) 88DH Dylan Hutkowski, St. Charles, Minn.
19. (5) 97JR Landon Volkman, Rushford, Minn.
20. (17) 28J Jackson Hale, Grand Meadow, Minn.
21. (21) 49 Lester Beardsley, Ettrick, Wis.


Hunter Kennedy won the USRA B-Mod main event.

USRA LATE MODELS

Heat:
1. (1) 24X Justin Sass, Elgin, Minn.
2. (5) 208 Kory Ressie, Alma, Wis.
3. (2) 8 Matthew Larson, Lake Elmo, Minn.
4. (7) 24 Brad Waits, Rochester, Minn.
5. (4) 99F Mitchell Fenske, New Richmond, Wis.
6. (9) 73 Larry Fitzsimmons, East Bethel, Minn.
7. (6) 47 Ryan Olson, Strum, Wis.
8. (8) 32 Caylee Kjos, Winona, Minn.
9. (3) 38 Kenny Wytaske, Austin, Minn.
DNS – 11X Derek Nelson, Buffalo City, Wis.

Feature:
1. (3) 24 Brad Waits, Rochester, Minn.
2. (5) 8 Matthew Larson, Lake Elmo, Minn.
3. (1) 24X Justin Sass, Elgin, Minn.
4. (6) 208 Kory Ressie, Alma, Wis.
5. (4) 73 Larry Fitzsimmons, East Bethel, Minn.
6. (7) 47 Ryan Olson, Strum, Wis.
7. (10) 11X Derek Nelson, Buffalo City, Wis.
8. (8) 32 Caylee Kjos, Winona, Minn.
9. (2) 99F Mitchell Fenske, New Richmond, Wis.
10. (9) 38 Kenny Wytaske, Austin, Minn.


Brad Waits won the USRA Late Model main event.

USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (2) 35 Luke Schluetter, New Hampton, Iowa
2. (1) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa
3. (5) 18 Scott Spilde, Cresco, Iowa
4. (4) 37 Casey Colsch, Caledonia, Minn.
5. (9) 70 Steve Holthaus, Cresco, Iowa
6. (3) 02F Samuel Fitterer, Lake City, Minn.
7. (6) 01 Trevor Krause, Minnesota City, Minn.
8. (8) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
9. (10) 59F Austin Fishel, Houston, Minn.
10. (7) 95 Shawn Hughes, Postville, Iowa

Heat #2:
1. (8) 7 Steve Dwyer, La Crosse, Wis.
2. (7) 18JR Gavin Bartel, Kasson, Minn.
3. (2) 99L Greg Lammers, Owatonna, Minn.
4. (1) 6T7 Nathan Albrecht, Winona, Minn.
5. (4) 99 Jeremy Werner, Rollingstone, Minn.
6. (9) 32J Carter Jonsgaard, Lewiston, Minn.
7. (6) 911 Dakota Koenig, Cochrane, Wis.
8. (3) 11X Seth Scholl, Holmen, Wis.
9. (5) 71 Jonathan Hansen, Holmen, Wis.
10. (10) 23M Paul Mart, Rushford, Minn.

Feature:
1. (5) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa
2. (6) 18JR Gavin Bartel, Kasson, Minn.
3. (7) 18 Scott Spilde, Cresco, Iowa
4. (1) 7 Steve Dwyer, La Crosse, Wis.
5. (8) 32J Carter Jonsgaard, Lewiston, Minn.
6. (14) 911 Dakota Koenig, Cochrane, Wis.
7. (16) 11X Seth Scholl, Holmen, Wis.
8. (4) 37 Casey Colsch, Caledonia, Minn.
9. (13) 01 Trevor Krause, Minnesota City, Minn.
10. (12) 02F Samuel Fitterer, Lake City, Minn.
11. (11) 99 Jeremy Werner, Rollingstone, Minn.
12. (18) 71 Jonathan Hansen, Holmen, Wis.
13. (10) 99L Greg Lammers, Owatonna, Minn.
14. (3) 6T7 Nathan Albrecht, Winona, Minn.
15. (19) 95 Shawn Hughes, Postville, Iowa
16. (9) 70 Steve Holthaus, Cresco, Iowa
17. (2) 35 Luke Schluetter, New Hampton, Iowa
18. (15) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
19. (17) 59F Austin Fishel, Houston, Minn.
20. (20) 23M Paul Mart, Rushford, Minn.


​Chris Hovden won the USRA Hobby Stock main event.

{USRAInArticle}

For more than two decades, the United States Racing Association has attracted more and more racetracks and dirt track racers each year through fair, logical and cost-effective rules accompanied by an organization that puts the racers, racetracks and their fans first. During the 2023 Summit USRA Weekly Racing Series, more than 60 of America's finest dirt ovals hosted more than 1,000 nights of racing.

To learn more about the USRA, check out USRAracing.com. Follow our social media channels on Facebook, Instagram, Twitter and YouTube. To get USRA news and exclusive promotions delivered to your inbox, click here.

USRA competitors can register and purchase a license for the 2024 Summit USRA Weekly Racing Series online at USRAracing.com/Register or call (515) 832-6000 to register by phone. You can also download the application at USRAracing.com/Downloads and then submit your completed form by email at office@usraracing.com or fax at (515) 832-7958.

{USRAInArticle}

USRA OFFICIAL SPONSORS: American Racer Racing TiresBeyea HeadersChevrolet PerformanceChristie Door CompanyFast ShaftsFK Rod EndsKSE Racing ProductsMesilla Valley TransportationNitroquest MediaPEM Racing Gears & DrivetrainRacinDirtSummit Racing EquipmentSunoco Race Fuels.

USRA PARTICIPATING SPONSORS: ARMI ContractorsBoubin Tire & AutomotiveBrodix Cylinder HeadsPBM Performance ProductsYouDirt.com.

USRA CONTINGENCY SPONSORS: AFCO Racing ProductsAllstar PerformanceBryke RacingBSB ManufacturingChamp PansDeatherage Racing OpticiansEdelbrockGorsuch Performance SolutionsGunshepherd.comHypercoIntegra Racing Shocks & SpringsJE PistonsKeyser ManufacturingLandrum Performance SpringsMD3MSD PerformancePerformance Bodies & PartsQA1Quarter MasterQuickCar Racing ProductsRacerWebsite.comReal Racing WheelsRush RaceGear by Austin WittSweet ManufacturingSwift SpringsSybesma GraphicsTotal PowerWehrs Machine & Racing ProductsWilwood Disc Brakes Day Motor SportsKS Engineering.

Fan Gear

2022 Gressel Racing Brandon Givens Shirt (Black)
2022 Gressel Racing Brandon Givens Shirt (Black)
See More

Featured Video